• Oświadczenie autora: Checked

Nasze miasta są coraz bardziej zielone. Zielenią w mieście zajmują się przede wszystkim włodarze miast. A czy jest szansa by włączyć prywatnych inwestorów w proces zazieleniania naszych miejscowości? Oczywiście, że tak – jednym ze sposobów na to są zielone dachy! Biurowce, centra handlowe, magazyny czy parkingi wielopoziomowe to obiekty o dużym potencjale w walce o zieleń w mieście.

Przykładowo prywatni inwestorzy rozwijający rynek nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowo-usługowych czy magazynowych) mogą wpłynąć na ilość zieleni w mieście poprzez tworzenie zielonych dachów. Czym właściwie są te zielone dachy? Otóż jest to przestrzeń zlokalizowana na dachu obiektu, którą pokrywa roślinność.  Rośliny zasadzane są w specjalnych żyznych podłożach o warstwie równej 35-40 cm.  Społeczeństwo może wiele zyskać z istnienia zielonych dachów w mieście. Jedną z bardzo ważnych funkcji zielonych dachów jest chłodzenie i nawilżanie powietrza, w wyniku czego redukuje się m.in. efekt miejskiej wyspy ciepła. Jakie są inne pozytywne skutki zielonych dachów w mieście? Roślinność zasadzana na dachach wychwytuje CO2, podnosi efektywność energetyczną obiektu na którym się znajduje czy też tworzy dodatkowe miejsce spotkań dla osób chcących być blisko z naturą (np. pracowników biurowca czy klientów centrum handlowego).

Do ciekawych przykładów zielonych dachów w Polsce należy wymienić takie lokalizacje jak: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Strefę Kultury w Katowicach. Koncepcja zielonych dachów wprowadzana jest coraz częściej w inwestycjach mieszkaniowych.


Źródła:

Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach. Katalog techniczny., Ecologic Institute, Fundacja Sendzimira, 2019.

Zielone dachy w Polsce


No comments