• Oświadczenie autora: Checked

O eko-muralach zrobiło się głośno parę lat temu. Pomysł stał się w Polsce na tyle popularny, że od tego czasu powstało już kilka takich dzieł, również w województwie śląskim. Malowane specjalną farbą murale mają neutralizować zanieczyszczenia i działać antysmogowo. Jak dokładnie działają eko-murale i gdzie możemy je znaleźć?


Pierwsze ekologiczny mural powstał w 2018 r. w Rzymie. Do jego wykonania użyto farb, które mają działać podobnie jak drzewa i niwelować zanieczyszczenia. Realizacjami takich projektów w Polsce zajmują się już komercyjne firmy. Oferują one swoje usługi pod takimi sloganami jak: "Ekologiczny Mural - Farby Oczyszczające Powietrze", "Ściany Płucami Miast", "Eko murale oczyszczą powietrze jak kilkaset drzew". W województwie śląski powstały one między innymi w Katowicach i Zabrzu

Jak działają eko-murale?

Do ich powstania są używane specjalistyczne farby. Pod wpływem słońca, czyli promieni UV na pomalowanej powierzchni dochodzi do procesu fotokatalizy. Eko-mural staje się wtedy tarczą ochronną, która rozkłada szkodliwe tlenki azotu. W efekcie powstają azotany i węglany, które są mniej szkodliwe. Jak zapewniają producenci takich farb reakcją ta jest przyjazna dla człowieka. Entuzjaści są zdania, że wkrótce zaczniemy używać tego rozwiązania nie tylko w streetartcie, ale też w naszych domach. Dlaczego już teraz farby „pomagające oddychać” nie są używane w każdym domu? Jest to spowodowane ich ceną. Farby fotokatalityczne są drogie. Być może z czasem popularyzacja tego sposobu spowoduje spadek cen i większą dostępność eko-farb.


No comments