• Oświadczenie autora: Checked

Wydawać, by się mogło, że wytwarzanie energii z drewna to rozwiązanie pozytywne w stosunku do klimatu. Obecnie co piąte drzewo ścinane w Polsce zostaje bezpowrotnie spalone. Popularyzowana jest teoria jakoby bloki energetyczne na biomasę były częścią odnawialnych źródeł energii, a jest to nieprawda, jeśli mamy na tym opierać nadzieje o transformację energetyczną.

Jeśli chcemy wytworzyć energię – czy elektryczną, czy cieplną – z której będziemy otrzymywać zerowy bilans, musi ona produkować gazy w zamkniętym obiegu. Znaczy to, że emitowane w tym procesie gazy cieplarniane będą wychwytywane przez rośliny, które znów zostaną spalone. Może to mieć miejsce tylko pod warunkiem, że globalnie całkowicie przestaniemy produkować emisje z węglowodorów.

Może niektórzy z was teraz powiedzą: “No dobrze, ale przecież stare lasy więcej emitują niż pochłaniają, więc może to nawet i lepiej je ściąć?”, więc teraz czas odczarować kolejny mit na temat drzew. Obecnie wiemy, że dojrzałe, czy stare lasy wciąż pochłaniają węgiel z atmosfery, chociaż na o wiele mniejszą skalę niż drewno w trakcie wzrostu. Poza tym, stare drzewa są wielkimi magazynami, które rosły przez często dziesiątki, a nawet i setki lat. Zasadzenie na ich miejsce kolejnego drzewa absolutnie nie naprawi sytuacji.

Samo niszczenie lasów poprzez ich wycinkę zagraża niszowej bioróżnorodności, czy nawet całej integralności ekosystemów tych terenów. Czy nasza pycha naprawdę jest tak duża, że chcemy iść po trupach do celu, tylko po to, by nie rezygnować z dóbr jakimi się otaczamy? Pieniądze, które są obecnie inwestowane w rozwój sektora energetyki z biomasy leśnej, mogłyby zostać przeznaczone na rozwój paneli fotowoltaicznych, energii wiatrowej, lub energii geotermalnej, o której też wszyscy zapominamy.
Ochrona lasów powinna być naszym priorytetem.

Źródła:
https://pracownia.org.pl/upload/filemanager/pracownia.org.pl/Publikacje/Lasy-do-spalenia-raport-2022.pdf?fbclid=IwAR361FE7i4VDIfpuHstpaNeXRhInlm5hpqPnuLEIY_X7DLvtT-tJccwuqXc
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/rola-lasow-w-pochlanianiu-co2-w-pytaniach-i-odpowiedziach-81/


No comments