• Oświadczenie autora: Checked

Coraz częściej słyszy się o zielonej gospodarce. Z nowymi wyzwaniami klimatycznymi i ekologicznymi wiążą się zmiany społeczno-gospodarcze. Przejście na zieloną gospodarką wpływa również na rynek pracy. Poszukujesz nowych wyzwań i interesującej pracy w idei lepszej przyszłości? Zielone miejsca pracy mogą być strzałem w dziesiątkę!

Zielone miejsca pracy nazywane są często zielonymi kołnierzykami. Najczęściej miejsca te występują w takich branżach jak transport zbiorowy, odnawialne źródła energii, budownictwo czy też gospodarka odpadami. W sektorach tych wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Prognozuje się, że do 2040 roku na polskim rynku pracy ma powstać do 77 tys. nowych, zielonych miejsc pracy.

Jakie zawody to zielone zawody?

Oprócz inżynierów, w tym inżynierów środowiska sektor zielony poszukuje osób, które mogłyby zająć się audytami energetycznymi. Audytor energetyczny zajmuje się ogólnie mówiąc oceną efektywności energetycznej danego budynku i opiniowaniem rozwiązań, które właściciel może wprowadzić by poprawić tę efektywność, a co za tym idzie zmniejszyć koszty eksploatacyjne najemców lub mieszkańców danej nieruchomości. Oprócz tego zawodu warto wymienić istotny zawód jakim jest rolnik agroekologiczny, który uprawia rośliny/hoduje zwierzęta jednocześnie zwracając m.in. uwagę na emisję dwutlenku węgla, jaką wytwarza przy produkcji roślin/produktów odzwierzęcych. Dodatkowo coraz więcej firm poszukuje specjalistów ds. ESG.

Czym jest ESG?

ESG, czyli z angielskiego Environmental, Social and Corporate Governance to nic innego jak analiza wpływu danej firmy na środowisko i społeczeństwo. Pojęcie to związane jest również z ładem korporacyjnym.  Zrównoważone zarządzanie firmą staje się coraz popularniejszym trendem wśród największych, ale nie tylko, firm w Polsce.

Czy zielone miejsca pracy są dla Ciebie? Przekonaj się odpowiadając sobie na proste pytanie: czy chcesz aby Twoja praca miała wpływ na Twoje otoczenie i przyszłość? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to praca w zielonej gospodarce jest stworzona dla Ciebie!

 

Źródła:

https://alebank.pl/zielona-transformacja-na-rynku-pracy-powstana-nowe-zawody-zwiazane-z-oze-i-elektromobilnoscia/?id=400639&catid=27735&cat2id=18917&cat3id=28090

https://zielona.interia.pl/eko-technologie/news-10-ekologicznych-zawodow-przyszlosci,nId,5402319

https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/risk/topics/esg.html


No comments