• Oświadczenie autora: Checked

Kopalnie są ważnym elementem niejednego miasta w województwie śląskim. Transformacja energetyczna regionu zakłada, że miejsca te wkrótce zostaną zamknięte. Wtedy do zagospodarowania zostaną wielkie tereny pokopalniane. Krajobraz industrialny zawsze był dynamiczny, także tym razem coś będzie trzeba zmienić. Jak można wykorzystać potencjał takich miejsc? Za przykład posłuży nam Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice".

Atrakcyjność terenów poprzemysłowych 

Ponowne zagospodarowanie wyeksploatowanych terenów pokopalnianych nie jest łatwe. Rewitalizacja często wymaga dużych inwestycji. Są różne strategie postępowania, ale zawsze zakładają one zmianę dotychczasowej funkcji tej przestrzeni. Można poddać ją modernizacji z całkowitą lub częściową przebudową pozostałych budynków albo po zamknięciu kopalni nie zrobić kompletnie nic. W drugim przypadku stanie się ona atrakcyjna jedynie dla fanów urbexu. Jednak tereny dawnej KWK "Katowice" są dowodem na to, że po zamknięciu kopalni, przestrzeń ta może stać się jeszcze bardziej atrakcyjna. 

Dziedzictwo Katowic i wizytówka miasta 

Na terenie kopalni „Katowice” powstała przestrzeń, która szybko stała się wizytówką miasta. Poza ciekawie zaprojektowanymi przestrzeniami publicznymi znajdują się tam instytucję nadające okolicy prestiżowego charakteru. Choć być może wiele osób nie wiedziałby, że jest to teren dawnej kopalni, gdyby nie charakterystyczny szyb, który dziś pełni funkcję tarasu widokowego. Aktualnie całość stanowi nową mini dzielnice Katowic nazwaną Strefa Kultury. Centralnym jej punktem jest nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Budynki nawiązują do przeszłości tego miejsca i w sposób dosłowny opowiadają jego historię. Muzeum znajduję się pod ziemią (tak jak niegdyś kopalnia), a główna stała wystawa nosi tytuł "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów". 

W Strefie Kultury jest też Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfoniczna Polskiego Radia. Wokół tych budynków zaplanowano przestrzenie publiczne dla mieszkańców i zwiedzających. Atrakcyjność tego miejsca spowodowała, że w okolicy rozpoczęły się kolejne inwestycje. W sąsiedztwie terenu dawnej kopalni „Katowice” powstają nowe osiedla i biurowce. A to wszystko zasługa odpowiednio wykorzystanego potencjału. Zamknięcie kopalni wcale nie musi być końcem, a może stać się dopiero początkiem.

 


No comments