• Oświadczenie autora: Checked

Węgiel ma na całym świecie słaby PR. Paliwo to wydobywane przez setki lat z ziemi w celu ogrzewania i produkcji energii elektrycznej negatywnie wpływa na środowisko i zdrowie ludzi. Przyczynił się do gwałtownych zmian klimatu i zniszczenia ekosystemów Ziemi. Węgiel wśród opinii publicznej został przekreślony, a Państwa na całym świecie likwidują jego wydobycie. Czy jest to słuszne?

Ze strony energetycznej i metalurgicznej jak najbardziej. Jednak węgiel jest istotnym składnikiem produkcji leków czy też maszyn do dializy nerek. Z czarnej skały i jej produktów ubocznych powstają sztuczne włókna, jak na przykład wytrzymałe włókno węglowe wykorzystywane do wzmacniania konstrukcji budynku, z oszlifowanych i lakierowanych bryłek – biżuteria. Z węgla powstaje także naturalny czarny barwnik. Jak na ironię, oczyszczacze powietrza wykorzystywane w zimie w celu ochrony płuc przed zanieczyszczeniem powietrza powstałym m.in. z palenia węglem – są wykonane także z tego pierwiastka.

Węgiel nie jedno ma oblicze, występuje na ziemi w postaci grafitu, antracytu a także diamentu – to nadal ten sam pierwiastek. Torf składający się z 60% węgla to ceniony składnik używany w prozdrowotnych kąpielach borowinowych oraz w kosmetykach dermatologicznych. Jest również wykorzystywany jako nawóz. Co ciekawe, węgiel i produkty jego spalania podlegają recyklingowi i mogą być wykorzystane na wiele sposobów: w przemyśle budowlanym, odzieżowym, cukierniczym oraz przy produkcji wódki. Z dwutlenku węgla, także recyklingowego, korzysta się przy produkcji napojów gazowanych

Zamiast spisywać węgiel na straty i oskarżać go o to, za co odpowiada człowiek i jego niemądre postępowanie, lepiej spojrzeć naukowym okiem na tą czarną bryłkę i spróbować go wykorzystać na swoją korzyść.

Źródła:

https://www.wegiel24.info/zastosowanie-wegla-kamiennego/

https://sciencing.com/items-made-carbon-8500911.html

https://www.triplepundit.com/story/2022/five-products-recycled-carbon/733931


No comments