• Oświadczenie autora: Checked

Pierwszy wybudowany dom energooszczędny w Polsce obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Dom ten powstał w 2004 roku w miejscowości Wólka pod Warszawą. Energooszczędny budynek ma powierzchnię użytkową 206 m2. Czym różnią się domy energooszczędne i pasywne od domów budowanych w tradycyjny sposób? Odpowiedź jest prosta – zapotrzebowaniem na energię. Domy energooszczędne a pasywne różnią się m.in. wskaźnikiem maksymalnego zużycia energii.

Dla domu energooszczędnego zużycie energii wynosi maksymalnie 70 kWh/m2/rok, a dla domu pasywnego – zaledwie 15 kWh/m2/rok. Dodatkową różnicą jest to, że domy pasywne projektowane są w taki sposób by zapewnić bardzo wysoki stopień izolacji, przez co nie jest wymagany system grzewczy.  W przypadku domów energooszczędnych projekt zakłada system grzewczy – system oparty na OZE (czyli odnawialne źródła energii). W domach tych montuje się pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Przy budowanie domu pasywnego najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja działki, na którym dom ten ma powstać. Przy projekcie tego rodzaju domów zakłada się, by przeszklenia znajdowały się od południowej strony, by nie miały balkonów i zadaszonych tarasów. Wszystko to po to by nie doprowadzić do zbyt dużej ilości podcieni i załamań.

Jakie korzyści przynosi budowa domu energooszczędnego lub pasywnego? Przede wszystkim pozwoli Ci zmniejszyć koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem domu czy mieszkania. Dzięki budownictwu energooszczędnym wpływa się na lokalną, regionalną i krajową politykę energetyczną.  Budowa domu energooszczędnego czy pasywnego jest średnio droższa od budowy tradycyjnego domu o 5-8%. Jednak należy podkreślić, że zwrot kosztów budowy możesz odnotować już po 8 latach. Będziesz wydawać zdecydowanie mniej środków na energię cieplną. Jeśli planujesz wybudować swój wymarzony dom pomyśl o rozwiązaniach energooszczędnych i pasywnych. Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też środowisko naturalne.

Przyszłe pokolenia na pewno będą Ci wdzięczne!

 


No comments