• Oświadczenie autora: Checked

CSR jest to innymi słowy zrównoważony rozwój z uwzględnieniem skutków społecznych. Tłumacząc powtórnie jest to taki sposób prowadzenia firmy, samorządu czy organizacji, który pozytywnie wpływa na środowisko i społeczeństwo. 

Śląsk kojarzony raczej z węglem na pierwszy rzut oka ma pilniejsze problemy niż myślenie o zrównoważonym rozwoju. Jest to teza mylna. ING Bank Śląski, który wprawdzie nie jest firmą śląską z krwi i kości, ale ich główne gmachy znajdują się w sercu regionu - Katowicach, może pochwalić się osiągnięciami w tej dziecinie. Tygodnik polityka uhonorował bank Listkiem CSR Polityki. Nagroda ta jest przyznawana firmom, które szczególną wagę kładą na prowadzenie zrównoważonego biznesu. Firma audytowa Deloitte została wynajęta do przeprowadzenia badania firm pod kątem spełniania norm europejskich dotyczących CSR. Warto wiedzieć, że kategorie o których mówimy to: ład korporacyjny, prawa człowieka, zachowania wobec pracowników, ochrona środowiska, dbałość o klienta, uczciwość biznesowa i zaangażowanie społeczne. 

Dla tak wielkiego, obecnego na giełdzie przedsiębiorstwa finansowego przeznaczenie części budżetu na CSR stosunkowo mały wydatek, a potencjalne zyski wizerunkowe są ogromne. Najważniejszym jest “europejskość” firmy, która spełnia te normy. Zachodnie kraje chętniej współpracują z bankami, którym zależy na ich otoczeniu. Na zachodzie CSR na pewnym poziomie jest normą, u nas raczej się do niego dąży lub prowadzi akcje markujące prawdziwe działanie. 

Jeśli jednak taki śląski kolos stawia na CSR to jest to znak dla maluczkich, że warto tą drogą podążać. Stare firmy-molochy z natury są mało elastyczne, więc dla nich wprowadzenie nowych praktyk to długi i żmudny proces. Śląsk ma ambicje na przekształcenie się w region produkcyjno-informatyczny przy takich wzorcach może tworzyć nowe firmy, które od samego początku będą zaangażowane w CSR i będzie to dla nich standardem.

Do ideału jest długa droga, ale Górny Śląsk ma czym się pochwalić w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Przykład idzie z góry, w tym wypadku w kapitalistycznej drabinie biznesu rozwój CSR może oznaczać większe pieniądze dla firm.

No comments