• Oświadczenie autora: Checked

Koszt instalacji fotowoltaiki to jednorazowo kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ocieplenie domu – około 7 000 złotych przy 100 metrach kwadratowych.  Najczęściej występująca płaca w Polsce to 2062 złotych na rękę. Tu nasuwa się pytanie – kto zapłaci za transformację energetyczną?

Ubóstwo jest jednym z głównych czynników które spowalniają bądź też blokują transformację energetyczną na Śląsku. Koszty wymiany źródła ciepła czy też ocieplenia budynków to drenujące i tak coraz mniejsze budżety domowe mieszkańców Województwa. W naszej strefie klimatycznej koszty ogrzewania są ogromne i trudne do udźwignięcia (52 000 osób w Województwie są ubogie energetycznie). Absurdalnie, niskoemisyjne źródła ciepła i energii zmniejszyłyby rachunki za energię, lecz na początek trzeba zainwestować ogromne kwoty, na które wielu ludzi nie może sobie pozwolić.

Jak zmniejszyć wpływ biedy na transformację energetyczną?

To nie takie proste, temat ubóstwa jest bardzo złożony, wielopoziomowy i dotyka on całego systemu społecznego, którego nie da się zmienić z dnia na dzień. Co więcej, wdrożenie nowych programów pomocowych może być kosztowne i zająć również dużo czasu. Na początek najlepiej poprawić obecne rozwiązania. W kraju funkcjonują programy wymiany pieców, dofinansowania do fotowoltaiki czy inne programy i fundusze finansowane z różnych źródeł, jednak ciężko się w tym wszystkim zorientować, szczególnie osobom, które nie mają do czynienia z tym tematem. Rozwiązaniem może być stworzenie specjalnego programu, który podobnie do porównywarki cen potrafiłby odnaleźć najlepszy program i umożliwiał załatwienie wszelkich spraw wnioskowych. We Francji rozwiązali to jeszcze inaczej – dla osób mniej zamożnych rząd finansuje doradców energetycznych – są to eksperci od energii, ale również z bogata wiedzą socjologiczną, zapoznają się z sytuacją i doradzają w co, jak i gdzie najlepiej zainwestować.

Wiele programów jest skierowanych do wszystkich chętnych, jednak ogromnym kosztem, dlatego programy pomocowe powinny być opracowane wyłącznie do osób o najniższych dochodach. Dobrym rozwiązaniem byłoby przeznaczyć pieniądze z funduszy tylko na najlepsze rozwiązania. Wysokiej jakości ocieplenie to duże oszczędności, ale również inwestycja, która służyć będzie przez długie lata.

Pomóc w ubóstwie może pomóc zaangażowanie z kilku stron. Samorządy i organizacje pozarządowe powinny ze sobą współpracować, to one znają sytuację ludzi, dlatego że stykają się z nimi. Ważne jest, by rząd oraz Unia Europejska wspierały finansowo energetyczne przedsięwzięcia. Zaangażowanie społeczeństwa też jest istotne, dlatego trzeba uświadamiać im istnienie tego problemu, a nawet wprowadzać ostrzejsze rozwiązania, jak zakaz ogrzewania mieszkań powyżej określonej temperatury.

 Nieważne jakie rozwiązania zostaną wdrożone, by zmniejszyć wpływ ubóstwa na transformację energetyczną, podstawową kwestią powinna być współpraca na wielu poziomach, od gospodarstw domowych po Unię Europejską. Ciepło jest czymś bez czego się nie obejdziemy, dlatego powinniśmy je traktować jak drogi publiczne, szkoły czy szpitale.

 

Źródła:

https://krytykapolityczna.pl/gospodarka/doplaty-do-wegla-wiatraki-10h-komentarz/

https://oko.press/rachunki-za-energie-obywatele-szukaja-rozwiazan-1/

https://www.castorama.pl/koszt-ogrzewania-a-ocieplanie-budynku-ins-65568.html

https://kupujeaktywa.pl/2021/11/19/mediana-srednia-i-dominanta-plac-2022-oszacowania-oraz-limity-ike-i-ikze/


No comments